Allen-Bradley 813S-V3-110V 813S MachineAlert,3 Phase,Voltage Monitoring Relay,110 115V
Manufacturer: Allen-Bradley
MPN: 813S-V3-110V
UPC/GTIN: 885630098760
Out of stock
Request Quote
2.5-Year Warranty Included
Free UPS Ground NDA available
Ships Today Order by 4 PM ET
Allen-Bradley 813S-V3-110V — 813S MachineAlert,3 Phase,Voltage Monitoring Relay,110 115V AC,Self Powered,50 v 400 Hz,Under & Overvoltage Protection,2 SPDT Contact,Adjustable Time Delay,Phase Loss /Imbalance/Reversal Protection,Programmable Latch or Inhibit at Set Level,Auto Reset
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
  • PayPal
  • Apple Pay
SKU: 813S-V3-110V Category:
Description
Allen-Bradley 813S-V3-110V
813S MachineAlert,3 Phase,Voltage Monitoring Relay,110 115V AC,Self Powered,50 v 400 Hz,Under & Overvoltage Protection,2 SPDT Contact,Adjustable Time Delay,Phase Loss /Imbalance/Reversal Protection,Programmable Latch or Inhibit at Set Level,Auto Reset
Product Information
Catalog Number 813S-V3-110V
Manufacturer Allen-Bradley / Rockwell Automation
UPC 885630098760
Technical Notes for 813S-V3-110V
  • Ensure compatibility with your existing system architecture before ordering.
  • All 813S-V3-110V units sold by PLC Exchange are tested and ship in original factory packaging.
Alternative Part Numbers & Names for 813S-V3-110V
  • 813SV3110V
  • Allen Bradley 813S-V3-110V
  • Allen-Bradley 813S-V3-110V
  • 813S V3 110V