Allen-Bradley 25C-E6P6N104 PowerFlex 527 AC Drive, 4 kW (5 Hp), 525 600V AC Input, 50 H
Manufacturer: Allen-Bradley
MPN: 25C-E6P6N104
UPC/GTIN: 887172530524
Out of stock
Request Quote
2.5-Year Warranty Included
Free UPS Ground NDA available
Ships Today Order by 4 PM ET
Allen-Bradley 25C-E6P6N104 — The Allen-Bradley 25C-E6P6N104 is a PowerFlex 527 adjustable-frequency AC drive rated 5.0 HP (4.0 kW) Normal Duty / 5.0 HP (4.0 kW) Heavy Duty with 6.6 A continuous output current. Input is 3-phase 525…600V AC () without EMC filter. Frame size B, IP20/Open Type enclosure. PowerFlex 527 is designed for use with Allen-Bradley Logix PAC controllers with built-in dual-port EtherNet/IP and Safety over the network, providing CIP Motion control and integrated Safe Torque Off over EtherNet/IP.
Family Bulletin 25C PowerFlex 527 AC Drive
Power Rating (Normal Duty) 5.0 HP (4.0 kW)
Power Rating (Heavy Duty) 5.0 HP (4.0 kW)
Output Current 6.6 A continuous
Input Voltage 525…600V AC
Input Phase 3-phase
Frame Size Frame B
EMC Filter None (N104 suffix)
Documents & Guides
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
  • PayPal
  • Apple Pay
SKU: 25C-E6P6N104 Categories: , Tags: ,
Description
Allen-Bradley 25C-E6P6N104
The Allen-Bradley 25C-E6P6N104 is a PowerFlex 527 adjustable-frequency AC drive rated 5.0 HP (4.0 kW) Normal Duty / 5.0 HP (4.0 kW) Heavy Duty with 6.6 A continuous output current. Input is 3-phase 525…600V AC () without EMC filter. Frame size B, IP20/Open Type enclosure. PowerFlex 527 is designed for use with Allen-Bradley Logix PAC controllers with built-in dual-port EtherNet/IP and Safety over the network, providing CIP Motion control and integrated Safe Torque Off over EtherNet/IP.
Tech Data (25C-TD001)
Drive Overview
Catalog Number 25C-E6P6N104
Product Family Bulletin 25C PowerFlex 527 AC Drive — 5.0 HP, 3-phase 525…600V AC
Specifications
Input Voltage 525…600V AC
Input Phase 3-phase
Frame Size Frame B
EMC Filter None (N104 suffix)
Compatibility
Enclosure Rating IP20 / UL Open Type (upgrade with 25-JBAx option kit)
Environmental
Operating Ambient (No Derate) 50 °C (122 °F) vertical IP20; 45 °C (113 °F) IP30 NEMA 1
Operating Ambient (Derate) 60 °C (140 °F) vertical IP20; 55 °C (131 °F) IP30
Operating Ambient (with Control Module Fan Kit) 70 °C (158 °F) vertical IP20
Storage Temperature -40…+85 °C (Frame A-D); -40…+70 °C (Frame E)
Safety & Certifications
Safe Torque Off (STO) Standard hardware STO; Integrated Safety via EtherNet/IP (PF527 only)
Certifications UL, cUL, CE, C-Tick, CCC, KC, EAC
Functional Safety SIL 2 / PLd Cat 3 STO (PF527)
Technical Notes for 25C-E6P6N104
  • Ensure compatibility with your existing system architecture before ordering.
  • All 25C-E6P6N104 units sold by PLC Exchange are tested and ship in original factory packaging.
Alternative Part Numbers & Names for 25C-E6P6N104
  • 25CE6P6N104
  • Allen Bradley 25C-E6P6N104
  • Allen-Bradley 25C-E6P6N104
  • 25C E6P6N104
  • 25C/E6P6N104
  • PowerFlex 527 25C-E6P6N104
  • PowerFlex527 25C-E6P6N104
Additional information
Weight 0.5 lbs
Dimensions 12 × 10 × 6 in
warranty
2.5 Year PLC Exchange Warranty, 30 Days worry-free return from delivery
upc
mpn
25C-E6P6N104
manufacturer
Allen-Bradley
condition
Original Packaging
Dimensions & Weight for 25C-E6P6N104
Shipping Dimensions
Weight0.5 lbs
Length12 in
Width10 in
Height6 in
Box Dimensions (L×W×H)12 × 10 × 6 in